Antipyretické a protizánětlivé léky musí být v každé lékárně pro každou osobu. Aspirin a paracetamol jsou nejběžnější léky, které se používají ke snížení tělesné teploty, bolesti zánětu a bolesti.
Obě tyto léky mají své výhody a nevýhody a musí být přijata striktně za přítomnosti lékařských indikací. Porušení dávkování a aspirinu a paracetamolu může mít vážné důsledky pro vaše zdraví.
Kompatibilita s drogami
Mnoho lidí se zajímá o to, zda je možné užít Aspirin spolu s paracetamolem a v jakých případech je to nutné. Chcete-li odpovědět na tuto otázku, musíte pochopit, jak tyto léky ovlivňují lidské tělo. Aspirin a paracetamol jsou zahrnuty do skupin nesteroidních protizánětlivých léků, ale jejich mechanismus účinku je poněkud odlišný od sebe. Paracetamol působí převážně na úrovni centrálního nervového systému a má nízkou protizánětlivou aktivitu, zatímco Aspirin dobře eliminuje zánětlivé procesy a může působit lokálně v místě zánětu.
Společná pro obě léky je antipyretický a analgetický účinek. Paracetamol a aspirin jsou součástí takového populárního léku na bolest hlavy jako citramon. Současný příjem Paracetamolu a Aspirinu jako součásti Citramonu má dobrý terapeutický účinek, avšak jedna tableta přípravku Citramon obsahuje malé dávky těchto léků. U obou léků je možné užívat společně standardní dávky pro zvýšení protizánětlivého účinku, avšak tato kombinace může vést k dalším vážným komplikacím.
Proč je lepší tyto léky kombinovat
Paracetamol s kyselinou acetylsalicylovou se nejlépe neslučuje, protože zvyšuje riziko nežádoucích účinků. Aspirin má velmi nepříznivý účinek na stav sliznice gastrointestinálních orgánů a také ovlivňuje systém koagulace krve. Společné léky nezaručují výrazné zlepšení stavu pacienta, ale mají větší zátěž na játra a ledviny.
Paracetamol je mírnější a benígnější lék, lze ho použít k léčbě nachlazení jak u dospělých, tak u dětí.
Aspirin a paracetamol snižují teplotu stejně efektivně, takže není třeba je kombinovat. Pokud je onemocnění doprovázeno silnou bolestí, může být léčivo kombinováno s přípravkem Analgin. Pro rychlé a účinné zmírnění příznaků intoxikace se používají kombinované léky, které mají kofein jako součást.
Aspirin, ibuprofen a jiné léky s výraznou protizánětlivou aktivitou se doporučují pro použití při zánětlivých onemocněních:
- zuby a dásně;
- klouby;
- svalová tkáň;
- orgány močového měchýře;
- ENT orgány.
Někteří lidé věří, že užívání Paracetamolu a Aspirinu dohromady pomůže snížit teplotu lépe. Nicméně by se neměly používat spolu s tímto účelem, je lepší zvýšit účinek paracetamolu antihistaminiky (Dimedrol, Tavegil). Dlouhodobé užívání protizánětlivých léků bez lékařského předpisu může mít vážné důsledky pro vaše zdraví.
Článek byl ověřen
Anna Moschovis je rodinný lékař.
Byla nalezena chyba? Vyberte jej a stiskněte klávesy Ctrl + Enter
Kompatibilita aspirinu a paracetamolu
Aspirin a paracetamol jsou léky, které patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID). Léky jsou předepsány jako antipyretické s horečkou a jako narkotické analgetika pro úlevu od bolesti (kloubů, svalů a bolestí hlavy). Aspirin má širší rozsah použití: má protizánětlivé vlastnosti a používá se k prevenci kardiovaskulárních onemocnění, zejména ischemické mrtvice a infarktu myokardu.
Aspirin Action
Účinnou složkou aspirinu je kyselina acetylsalicylová (ASA), která patří do první skupiny NSAID, která je charakterizována výraznou protizánětlivou aktivitou. Standardní dávka tablet je 500 mg.
Mechanismus účinku ASA je založen na blokování enzymů cyklooxygenázy (COX) typu I a II. Inhibice syntézy COX-2 má antipyretické a analgetické účinky. Inhibice tvorby COX-1 má několik důsledků:
- porušení syntézy prostaglandinů (PG) a interleukinů;
- snížení cytoprotektivních vlastností tkání;
- inhibice trombogenní syntézy kyslíku.
Farmakodynamika aspirinu závisí na dávce:
- v nízkých dávkách (30 - 300 mg) má lék antiagregační vlastnosti (snižuje viskozitu krve, inhibuje syntézu thromboxanu, zvyšuje agregaci trombocytů, snižuje riziko vazokonstrikce);
- ve středních dávkách (1,5-2 g) působí kyselina acetylsalicylová jako analgetikum a antipyretikum (blokuje COX-2);
- ve vysokých dávkách (4-6 g) má ASA protizánětlivý účinek na tělo (blokuje COX-1, inhibuje syntézu PG).
Vedle hlavních vlastností kyselina acetylsalicylová ovlivňuje vylučování kyseliny močové:
- při dávce ≥ 4 g je zvýšený uricosurický účinek ASA;
- v dávce
Jako analgetikum pro bolesti hlavy je lepší užívat paracetamol. Ale pro úlevu od bolesti svalů nebo kloubů (například s revmatismem) - účinek bude pouze z užívání Aspirinu.
Pro protizánětlivé účely se aspirin používá ve velkých dávkách a pro prevenci trombózy a embolie - ASA v malých dávkách.
Mohu si vzít?
Při výrobě tablet citramonu se používají malé dávky ASA a paracetamolu.
Společný účinek
- Analgetikum.
- Antidoštička.
- Antipyretikum.
- Protizánětlivé.
Indikace pro současné použití
- Bolesti hlavy
- Společná chlad.
Kontraindikace k aspirinu a paracetamolu
ASA je kontraindikováno u:
- hemoragická diatéza;
- aneurysmická disekce aorty;
- anamnéza onemocnění peptického vředu;
- riziko vnitřního krvácení;
- nesnášenlivost k ASC;
- nosní polypóza;
- bronchiální astma;
- hemofilie;
- portální hypertenze;
- nedostatek vitaminu K;
- Reyeův syndrom.
Neužívejte aspirin u dětí do 15 let, během těhotenství (I. a III. Trimestr) a kojících matek.
Paracetamol se nedoporučuje používat s:
- hyperbilirubinemie;
- virové hepatitidy;
- alkoholové poškození jater.
Kontraindikace pro obě léky jsou:
- jaterní, ledvinové nebo srdeční selhání;
- deficience glukóza-6-fosfátdehydrogenázy.
Jak užívat Aspirin a Paracetamol společně?
Kombinace léků je nutná pouze po konzultaci s lékařem. Kombinované užívání těchto léčivých přípravků je přípustné v malých dávkách, pokud pro ně neexistují žádné kontraindikace.
Nežádoucí účinky
Současné podávání NSAID zvyšuje hepatotoxicitu léků.
Názory lékařů na kompatibilitu aspirinu a paracetamolu
Kudrin P.A., terapeut: "Paracetamol a léky kombinované s ním ovlivňují krevní testy."
Vasilevskaya A.V., kardiolog: "Nedoporučuji společné užívání těchto léků, zvláště při samošetření."
Hodnocení pacientů
Natalia, 24 let, Omsk: "Chovám teplotu dítěte pouze s Paracetamolem (Panadol).
Mohu užívat současně Aspirin a Paracetamol?
Při zánětlivých procesech a vystavení účinkům virů a bakterií vzrůstá teplota. K normalizaci zdraví je třeba užívat antipyretické léky. Někdy jedna droga nestačí, takže musíte použít kombinaci 2 nebo 3 léčiv. Mnoho lidí se obává, zda mohou být užívány Aspirin a Paracetamol, jejich účinky, indikace a vedlejší účinky.
Aspirin Action
Aspirin je dostupný ve formě tablet a je lékem ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léků. Původním výrobcem je německá farmaceutická společnost Bayer. Hlavní složkou je kyselina acetylsalicylová. Vzhledem k jeho účinkům má aspirin protizánětlivý, analgetický a mírný antipyretický účinek.
Droga se používá ve všech oblastech medicíny a má široké spektrum účinku:
- zředí krev, zabraňuje vzniku onemocnění kardiovaskulárního systému;
- zmírňuje zánět v kloubech s artritidou, osteochondrózou, artrózou, dnou;
- má antipyretický účinek, snižuje zánět;
- Snižuje citlivost nervových zakončení a má analgetický účinek.
Léčiva založená na ASA jsou široce používána v kardiologii pro léčení vaskulárních patologií, například křečových žil, kardiosklerózy, aterosklerózy, trombózy atd.
Paracetamol Action
Paracetamol je analgetikum a antipyretikum anilidové skupiny. Ovlivňuje centrální nervový systém, čímž blokuje bolest a syntézu prostaglandinů.
Hlavní účinnou látkou je paracetamol. Používá se ke snížení tělesné teploty u zánětlivých procesů infekční a neinfekční povahy. Nemá terapeutický účinek, ale působí výhradně na příznaky, a proto k úplnému zotavení, vyžaduje léčbu příčiny zvýšení teploty.
Společný účinek
Kombinace léků má silný antipyretický účinek. Vzhledem k vysokému riziku vývoje negativních jevů mohou být 2 případy užívány společně pouze jednou v případech mimořádné události.
Indikace pro současné užívání aspirinu a paracetamolu
Společně jsou léky předepisovány na horečku a horečku. Kromě užívání dvou léků je třeba použít k odstranění cévních křečí bez síly.
Kontraindikace užívání aspirinu a paracetamolu
Léky mají téměř stejné kontraindikace:
- přecitlivělost na složky přípravku;
- aspirin a bronchiální astma;
- porucha ledvin, jater a mozku.
V tomto případě působí aspirin na vývoj gastrointestinálních onemocnění, proto je vhodné používat paracetamol k léčbě dětí, protože je bezpečnější.
Jak na to?
Snížení teploty léků je účinnější při intramuskulární aplikaci. Za tímto účelem se v jedné stříkačce mísí triada z Paracetamolu, Aspirinu a No-shpy. Dávkování se stanoví individuálně.
Co je lepší a jaký je rozdíl mezi aspirinem a paracetamolem?
Léky patří k různým farmakologickým skupinám a mají různé účinky, i když se vzájemně podobají. Aspirin je nejlépe používán k ředění krve nebo zmírnění zánětu a Paracetamol je vhodný ke snížení tělesné teploty.
Nežádoucí účinky
Přípravky, zvlášť a společně, mohou vyvolat řadu vedlejších účinků:
- z trávicího traktu: nevolnost, pálení žáhy, zvracení, průjem;
- alergie: vyrážka, svědění, podráždění kůže;
- rozvoj selhání ledvin a jater.
Stanovisko lékařů
Irina Konstantinovna, pediatr, Moskva
Chcete-li odstranit teplo u dětí, existuje mnoho dalších účinných a věrných drog než triáda. Můžete použít svíčky Analdim, které nemají žádné vedlejší účinky a účinně působí.
Ivan Ivanovič, terapeut, Krasnodar
Pokud se triáda používá jednou, nedojde k nežádoucím účinkům. Je lepší udělat 1 výstřel a snižovat teplotu, než aby člověk dostal velké množství léků.
Hodnocení pacientů
Marina, 30 let, Eagle
Pro menstruační, zubní nebo bolesti hlavy používám Aspirin. Nikdy jsem se nepokusil kombinovat s paracetamolem, ale budu vědět, co dělat při vysokých teplotách.
Alena, 42, Tyumen
Triáda se často používá při vysokých teplotách. Lék působí rychle, normalizuje stav, zmírňuje bolest.
Mohu užívat současně Aspirin a Paracetamol?
Antipyretické léky se používají ke snížení tělesné teploty. Někdy jedna látka nestačí a lékaři se uchýlí k kombinaci několika léků. Zvažte aspirin a paracetamol, jejich intracelulární účinky, indikace a kontraindikace.
Aspirin Action
Aspirin je lék od německého výrobce Bayer. Nástroj patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků. Aktivní složka - kyselina acetylsalicylová - má široké spektrum účinku:
- zmírňuje zánět cervikální osteochondrózy, artritidu, artrózu a další choroby tkání kostí a chrupavek;
- snižuje nepříjemné pocity během menstruace, zubu nebo bolesti hlavy;
- snižuje tělesnou teplotu;
- zředí krev, zlepšuje cirkulaci.
Droga je široce používána ve všech oborech medicíny. Vyrábí se ve formě tablet, ale existuje mnoho analogů v jiných dávkových formách, které se používají při teplotě, zánětu, bolesti nebo nemoci kardiovaskulárního systému.
Paracetamol Action
Lék je založen na stejné složce paracetamolu. Jedná se o nejsilnější nástroj používaný ke snížení horečky a snížení bolesti během horečky, úrazů a dalších patologických procesů v těle.
Paracetamol během absorpce ovlivňuje centrum mozku, které je odpovědné za vnímání bolesti. Kromě toho molekuly léčiva ovlivňují syntézu prostaglandinů, které jsou zodpovědné za zvýšení teploty, kvůli které lék rychle odstraňuje i vysokou horečku.
Léčba nezhoršuje horečku, nachlazení, chřipku a jiné infekční onemocnění a také nemá protivirový a antibakteriální účinek, proto se nedoporučuje léčit.
Co je lepší a jaký je rozdíl mezi aspirinem a paracetamolem
Účinek obou léků je trochu podobný, ale rozdíl je, že Paracetamol je zaměřen na snížení tělesné teploty a Aspirin při snižování bolesti.
Mohu užívat současně Aspirin a Paracetamol?
Předtím se věřilo, že společné přijetí těchto 2 prostředků přispívá k rychlému snížení vysokých teplot. Takže to je, ale kromě přínosů kombinace léků má mnoho vedlejších účinků, které negativně ovlivňují fungování jater, ledvin a gastrointestinálního traktu. Lékaři proto tuto kombinaci používají pouze v případě nouze.
Indikace pro současné použití
Vysoká tělesná teplota a vysoká horečka způsobená infekčními chorobami. Při jednom použití se nemějte bát nežádoucí účinky, protože objevují se pouze při nahromadění v procesu systematického příjmu.
Jak užívat aspirin a paracetamol společně
V případě nouzového odvodu tepla se prostředky nejčastěji používají ve formě roztoku pro intramuskulární podání. V medicíně existuje koncept "triády" - kombinace tří léků, jejichž použití má okamžitý účinek a má prodloužený účinek. Kromě Aspirinu a Paracetamolu se používá analgin nebo No-Spa k zmírnění cévních křečí. Dávkování je stanoveno jednotlivě, standardem je 2 mg každého činidla.
Může být paracetamol a aspirin užívány společně?
Paracetamol a aspirin - léky, které snižují horečku, eliminují symptomy bolesti, pozastavují zánětlivé procesy. Každá z nich má své výhody a nevýhody.
Charakteristika paracetamolu
Lék se nevztahuje na narkotické analgetika, a proto nezpůsobuje závislost při dlouhodobém užívání. Používá se:
- s nachlazením;
- při vysoké teplotě;
- se symptomy neuralgie.
Paracetamol a aspirin - léky, které snižují horečku, eliminují symptomy bolesti, pozastavují zánětlivé procesy.
Hlavní rozdíl léku od jiných léčiv je nízká toxicita. Neovlivňuje žaludeční sliznici a může být kombinován s jinými léky (Analgin nebo Papaverine).
Analgetika má vlastnosti:
- léky proti bolesti;
- antipyretická;
- protizánětlivé.
Lék je předepsán za přítomnosti slabých nebo středních pocitů bolesti různých původů. Indikace pro přijetí jsou:
- zvýšená tělesná teplota (v důsledku virových onemocnění, nachlazení);
- bolesti kostí nebo svalů (s chřipkou nebo ARVI).
Paracetamol je předepsán za přítomnosti slabých nebo středních pocitů bolesti různých původů.
Nástroj je přidělen a za přítomnosti takových patologických podmínek:
Jak aspirin
Jedná se o silné protizánětlivé léčivo, jehož účinnou složkou je kyselina acetylsalicylová. Lék má následující vlastnosti:
- eliminuje symptomy bolesti;
- zmírňuje otok po úrazech;
- odstraňuje otoky.
- Antipyretické vlastnosti. Lék, který působí na střed přenosu tepla, vede k rozšíření cév, což způsobuje zvýšené pocení, sníženou teplotu.
- Anestetický účinek. Lék působí na mediátory v oblasti zánětu a neuronů mozku a míchy.
- Antiagregační účinek. Lék zředí krev, což zabraňuje vzniku krevních sraženin.
- Protizánětlivý účinek. Propustnost krevních cév se snižuje a syntéza zánětlivých faktorů je inhibována.
Co je lepší a jaký je rozdíl mezi paracetamolem a aspirinem
Při výběru léku musí být pacient zaměřen na povahu onemocnění. Pro virové onemocnění je lepší podávat Paracetamol a pro bakteriální procesy se doporučuje užívat Aspirin.
Paracetamol je dobrá volba, pokud je teplota pro dítě nezbytná. Předepsáno je od 3 měsíců.
Abyste odstranili bolesti hlavy, je lepší užívat kyselinu acetylsalicylovou. Salicylát se vstřebává rychleji v krvi a účinněji bojuje proti teplu a teplu.
Rozdíl mezi léky je v jejich účincích na tělo. Aspirin má terapeutický účinek v zaměření zánětu a paracetamol působí centrálním nervovým systémem.
Prozápalové účinky jsou v Aspirinu výraznější. Pokud však člověk trpí onemocněním žaludku nebo střev, měl by se zdržet užívání kyseliny acetylsalicylové.
U virových onemocnění je lepší podávat paracetamol.
Kombinovaný účinek paracetamolu a aspirinu
Užívání současně se dvěma léky je nejen nepraktické, ale také nebezpečné pro zdraví. Zvyšuje zátěž jater a ledvin, což může vést k otravě.
Obě látky jsou součástí citramonu, ale jejich koncentrace v tomto léku je menší. Proto je možné, že je v takovém případě možné.
Indikace a kontraindikace pro současné použití
Aspirin je lék na snížení teploty. Často se používá v kardiologii, včetně předepsané pro revmatismus.
Paracetamol je neškodný lék na odstranění horečky, bolesti.
Kontraindikace k aspirinu jsou:
- žaludeční poruchy;
- bronchiální astma;
- těhotenství;
- období krmení;
- alergie;
- ve věku do 4 let.
Paracetamol je kontraindikován při renální nebo jaterní insuficienci.
Aspirin a paracetamol: můžete pít spolu
Co je lepší a jaký je rozdíl mezi paracetamolem a aspirinem
Při výběru léku musí být pacient zaměřen na povahu onemocnění. Pro virové onemocnění je lepší podávat Paracetamol a pro bakteriální procesy se doporučuje užívat Aspirin.
Paracetamol je dobrá volba, pokud je teplota pro dítě nezbytná. Předepsáno je od 3 měsíců.
Abyste odstranili bolesti hlavy, je lepší užívat kyselinu acetylsalicylovou. Salicylát se vstřebává rychleji v krvi a účinněji bojuje proti teplu a teplu.
Rozdíl mezi léky je v jejich účincích na tělo. Aspirin má terapeutický účinek v zaměření zánětu a paracetamol působí centrálním nervovým systémem.
Prozápalové účinky jsou v Aspirinu výraznější. Pokud však člověk trpí onemocněním žaludku nebo střev, měl by se zdržet užívání kyseliny acetylsalicylové.
U virových onemocnění je lepší podávat paracetamol.
Farmakologické vlastnosti léčiv
Aspirin nebo kyselina acetylsalicylová je léčivo s velkým počtem farmakologických vlastností, možností aplikace. Nejčastěji, díky své schopnosti ovlivňovat termoregulační centrum v mozku, se Aspirin používá ke snížení teploty. Avšak na pozadí virové infekce a zvýšené tělesné teploty může Aspirin mít závažný vedlejší účinek - Rayův syndrom.
Kromě ovlivnění centra termoregulace může kyselina acetylsalicylová ovlivňovat intenzitu zánětlivého procesu a snižovat její projevy. Jedním z dalších způsobů použití aspirinu je jeho použití jako činidlo proti krevním destičkám, tj. látky, které zabraňují přilnutí krevních destiček a tvorbě krevních sraženin.
Paracetamol je typickým zástupcem skupiny nesteroidních protizánětlivých léků. Hlavním farmakologickým účinkem při užívání je snížení tělesné teploty kvůli schopnosti léku ovlivňovat termoregulační centrum v mozku změnou jeho aktivity. Přes obecnou podobnost působení léků se Aspirin a Paracetamol navzájem liší, což se odráží v indikacích, kontraindikacích pro jejich použití.
Charakteristika paracetamolu
Lék se nevztahuje na narkotické analgetika, a proto nezpůsobuje závislost při dlouhodobém užívání. Používá se:
- s nachlazením;
- při vysoké teplotě;
- se symptomy neuralgie.
Paracetamol a aspirin - léky, které snižují horečku, eliminují symptomy bolesti, pozastavují zánětlivé procesy.
Hlavní rozdíl léku od jiných léčiv je nízká toxicita. Neovlivňuje žaludeční sliznici a může být kombinován s jinými léky (Analgin nebo Papaverine).
Analgetika má vlastnosti:
- léky proti bolesti;
- antipyretická;
- protizánětlivé.
Lék je předepsán za přítomnosti slabých nebo středních pocitů bolesti různých původů. Indikace pro přijetí jsou:
- zvýšená tělesná teplota (v důsledku virových onemocnění, nachlazení);
- bolesti kostí nebo svalů (s chřipkou nebo ARVI).
Paracetamol je předepsán za přítomnosti slabých nebo středních pocitů bolesti různých původů.
Nástroj je přidělen a za přítomnosti takových patologických podmínek:
Paracetamol Action
Lék je založen na stejné složce paracetamolu. Jedná se o nejsilnější nástroj používaný ke snížení horečky a snížení bolesti během horečky, úrazů a dalších patologických procesů v těle.
Paracetamol je nejsilnějším činidlem používaným ke snížení horečky a snížení bolesti během horečky, úrazů a dalších patologických procesů v těle.
Paracetamol během absorpce ovlivňuje centrum mozku, které je odpovědné za vnímání bolesti. Kromě toho molekuly léčiva ovlivňují syntézu prostaglandinů, které jsou zodpovědné za zvýšení teploty, kvůli které lék rychle odstraňuje i vysokou horečku.
Léčba nezhoršuje horečku, nachlazení, chřipku a jiné infekční onemocnění a také nemá protivirový a antibakteriální účinek, proto se nedoporučuje léčit.
Paracetamol: absorpce, metabolismus a akutní toxicita
Paracetamol v terapeutické dávce se rychle vstřebává z gastrointestinálního traktu do krve (od 30 minut do 2 hodin). Malé množství (až 5%) se vylučuje nezměněným močí a zbytek se metabolizuje v játrech. Stejně jako většina ostatních léků, pro významné vylučování močí by měl být paracetamol rozpustnější ve vodě. Toto je dosaženo v játrech konjugací paracetamolu se sírany, glukuronáty, glycinem a fosfáty. Tyto ve vodě rozpustné konjugáty nejsou toxické. Asi 90% odebrané dávky paracetamolu se bezpečně vylučuje močí.
Asi 5-10% přijaté dávky paracetamolu je oxidováno v játrech na vysoce reaktivní a toxické volné radikály N-acetyl-p-benzochinonimin (NAPQI). Při užívání terapeutické dávky paracetamolu je játra schopna inaktivovat potenciálně nebezpečnou NAPQI reakcí s glutathionem, který se syntetizuje v játrech. Produkt reakce NAPQI s glutathionem je netoxický a vylučuje se do moči a žluči. Při předávkování paracetamolem se však produkce NAPQI zvětšuje a schopnost jater syntetizovat glutathion, která ho inaktivuje, je omezená. NAPQI se akumuluje v hepatocytech, narušuje buněčné procesy a způsobuje buněčnou smrt (nekrózu).
Bez vhodné léčby se stává nekróza častá, což vede k selhání jater. V této fázi je jedinou léčbou transplantace jater. Některá léčiva, zejména antikonvulziva, fenytoin, karbamazepin, fenobarbiton a alkohol, aktivují tvorbu enzymů odpovědných za syntézu NAPQI. Pacienti, kteří užívali alkohol nebo tyto léky, jsou zvláště citliví na toxické účinky paracetamolu. Vyčerpaní pacienti jsou také citlivější na paracetamol, protože množství glutathionu v játrech je sníženo.
Známky a příznaky akutní otravy paracetamolem
Prvotní příznaky dokonce potenciálně smrtelného předávkování paracetamolem jsou nespecifické a jemné. Za prvních 12 hodin jsou jedinou manifestací nevolnost a zvracení.
Známky rozsáhlého poškození jaterních buněk, včetně žloutenky, bolesti břicha, prodloužené nevolnosti a zvracení, se objeví 24 až 36 hodin po předávkování. V nejtěžších případech zhoršení funkce jater vede k akutnímu selhání jater za několik dní. Znakem této pozdní fáze je ospalost, která prochází do kómatu.
Principy léčby předávkování
Pokud je léčba zahájena brzy (po 12 hodinách), lze očekávat úplné uzdravení i po užití potenciálně smrtelné dávky paracetamolu. Vzhledem k vysoké absorpci léčiva ve střevě je úsilí zaměřené na jeho snížení, včetně výplachu žaludku a užívání aktivního uhlí, účinné pouze tehdy, pokud je zahájeno nejpozději 1-2 hodiny po podání léku.
Nejúčinnější včasné podávání N-acetylcysteinu (NAC) antidotum intravenózně. V těle se NAC převádí na glutathion A, látku nezbytnou k inaktivaci NAPQI, toxického metabolitu paracetamolu. Zavedení NAC zabraňuje poškození jaterních buněk, pokud se provede nejpozději 12 hodin po předávkování. I když je tato léčba méně účinná, může mít účinek po 24 hodinách a v některých případech i po 72 hodinách po předávkování.
Aspirin: absorpce, metabolismus a akutní toxicita
Absorpce aspirinu z gastrointestinálního traktu závisí na jeho množství a dávkové formě. Pravidelný aspirin (bez střevní skořápky), užívaný v terapeutických dávkách, se absorbuje do 2 hodin. Velké množství pravidelného aspirinu zpomaluje tok obsahu žaludku do střeva, což má za následek, že absorpce léčiva se prodlužuje až na 6 hodin. kontaktu s kyselým prostředím žaludku a začíná se rozpouštět pouze v alkalickém prostředí střeva, zcela absorbován do 12 hodin
Po absorpci se aspirin rychle hydrolyzuje na kyselinu salicylovou (salicylát). Právě tato látka způsobuje akutní toxicitu aspirinu a jeho terapeutický účinek. Před vylučováním močí se část molekul salicylátu konjuguje s glycinem nebo glukuronátem, ale enzymy nezbytné pro tyto detoxikační reakce jsou rychle nasyceny, dokonce i při terapeutických hladinách salicylátu. V důsledku toho se salicylát hromadí v tkáních v dávkách závislých množstvích.
Zvýšená koncentrace salicylátu v séru stimuluje respirační centrum, což způsobuje hyperventilaci, zvýšené odstranění CO2 a respirační alkalózu (viz kapitola 6). Salicylát v toxických koncentracích narušuje buněčný metabolismus, způsobuje hypertermii, pocení a abnormálně vysokou produkci metabolických kyselin. Tyto kyseliny společně se salicylátem, který je sám o sobě kyselinou, se akumulují v krvi a způsobují metabolickou acidózu. Salicylát způsobuje zvýšení permeability cév v plicích, což je předurčeno k rozvoji plicního edému, zejména u kuřáků a starších osob.
Konečně, protože salicylát může interferovat s normální regulací koncentrace glukózy v krvi, může předávkování aspirinem způsobit hypoglykémii nebo snížit hladinu glukózy v mozku, a to i přes normální hladinu glukózy v krvi. Mírná otravu nastává po podání jednorázové dávky přibližně 150 mg na 1 kg tělesné hmotnosti, závažné - více než 500 mg / kg. Pro dospělé s průměrnou hmotností 70 kg postačí 20 tablet 500 mg nebo 30 z 325 mg, aby se dosáhlo mírné otravy.
Jak aspirin
Jedná se o silné protizánětlivé léčivo, jehož účinnou složkou je kyselina acetylsalicylová. Lék má následující vlastnosti:
- eliminuje symptomy bolesti;
- zmírňuje otok po úrazech;
- odstraňuje otoky.
- Antipyretické vlastnosti. Lék, který působí na střed přenosu tepla, vede k rozšíření cév, což způsobuje zvýšené pocení, sníženou teplotu.
- Anestetický účinek. Lék působí na mediátory v oblasti zánětu a neuronů mozku a míchy.
- Antiagregační účinek. Lék zředí krev, což zabraňuje vzniku krevních sraženin.
- Protizánětlivý účinek. Propustnost krevních cév se snižuje a syntéza zánětlivých faktorů je inhibována.
Známky akutní otravy aspirinem
Otrava salicylátu je v počáteční fázi mnohem snadněji rozpoznávána než otravy paracetamolem. Mírná nebo středně závažná otravu obvykle způsobuje nevolnost, zvracení a tinnitus se ztrátou sluchu. U pacientů se obvykle pozoruje hyperventilace, horečka a pocení. Příznakem těžké otravy je dehydratace v důsledku zvracení, pocení a hyperventilace.
Analýza krevních plynů odhaluje nerovnováhu kyselých bází (respirační alkalóza, metabolická acidóza nebo jejich kombinace). Nízká hodnota pH krve je špatným prognostickým znaménkem kvůli nadměrnému příjmu salicylátu v tkáni. Penetrace salicylátu do mozkových buněk způsobuje další neurologické příznaky, včetně zmatek, deliria a extrémní agitace. Může dojít ke ztrátě vědomí, ale je to vzácné.
Principy léčby předávkováním aspirinem
K léčbě předávkování aspirinem není antidota, jak je tomu u paracetamolu. Léčba je založena na třech hlavních principech:
- zabránění další absorpci aspirinu z gastrointestinálního traktu;
- zvýšené vylučování salicylátu v moči;
- korekce dehydratace a narušené rovnováhy kyselých bází a elektrolytů, stejně jako hypoglykemie (pokud je přítomna).
Zpoždění absorpce vysokých dávek aspirinu ve střevě, zejména entericky potažených forem, umožňuje počítat s úspěchem výplachu žaludku a podáním aktivního uhlí v pozdějším termínu než při předávkování paracetamolem, ačkoliv samozřejmě již dříve tato opatření začínají, tím účinnější jsou.
Vylučování salicylátu močí se zvýší, pokud je alkalické a je zvýšený výdej moči. Toho je dosaženo předepisováním velkého množství hydrogenuhličitanu sodného. Taková léčba má další výhodu, protože alkalizuje krev, brání pronikání salicylátu do buněk. V nejtěžších případech může být salicylát odstraněn z krve hemodialýzou nebo peritoneální dialýzou.
Glukóza může být přidána k roztokům, které jsou injikovány intravenózně k úpravě poruch rovnováhy vody a elektrolytů, protože existuje důkaz, že v mozkové tkáni je nedostatek glukózy při středně těžké otravě, i když její hladina v krvi zůstává normální.
Srovnání aspirinu a paracetamolu
Jak bylo uvedeno výše, paracetamol a aspirin vykazují silný hypotermický účinek, tj. přispívají ke snížení teploty lidského těla. Při předepisování těchto léků však stojí za zmínku, že jejich účinky nejsou stejné a drogy mohou způsobovat různé vedlejší účinky. Proto před jejich jmenováním je třeba přesně porozumět symptomům, které pacient trpí, ať už nemá žádné kontraindikace k užívání těchto léků.
Podle mezinárodních dokumentů o farmakologii je Paracetamol považován za jeden z nejbezpečnějších léků ke snížení tělesné teploty. Ve většině zemí světa proto Paracetamol nepodléhá předpisům, nevyžaduje konzultaci s ošetřujícím lékařem před jmenováním.
Jaký je rozdíl mezi aspirinem a paracetamolem? Předpokládá se, že aspirin rychleji snižuje tělesnou teplotu, jakmile se zvedne, tento pokles zůstává delší dobu. Avšak, Aspirin má pitfall. Jeden z jeho mechanismů účinku je spojen s expozicí hepatocyty, tj. buňky jater. Je možné nahradit aspirin s Ibuprofenem? Přečtěte si zde.
Je to důležité! Řada virových infekcí, včetně respiračních, manifestovaných SARS, působí také na podobné buňky. Výsledkem je, že jaterní buňky zaznamenávají zvýšený stres, což může vést k poškození a rozvoji tzv. Rayova syndromu s poškozením jater a mozku.
V tomto případě dosahuje úmrtnost v tomto případě 90%. Paracetamol je bezpečnější, zejména pokud je používán u dětí. Proto se doporučuje všem dětem, zejména když teplota stoupá na pozadí infekce dýchacích cest. Pokud je bakteriální povaha onemocnění (bolest v krku, pyelonefritida atd.), Je nepochybné, je lepší zvolit Aspirin.
U lidí se velmi často objevuje otázka: je možné podávat paracetamol s aspirinem? Tato kombinace léků nemá smysl, protože obě léčiva mají podobný účinek, nezvyšují to navzájem. V tomto ohledu současné užívání Aspirinu a Paracetamolu pouze zvýší riziko nežádoucích účinků.
Rád bych poznamenal, že horečka, zejména u dětí, může být signálem vývoje vážného, nebezpečného onemocnění, především infekčního charakteru. Nejlepším řešením v této situaci by bylo kontaktovat lékařskou instituci pro lékařské poradenství. Lékař bude profesionálně provádět diagnostické aktivity a na základě toho určit léčbu výběrem konkrétní drogy.
Jaký je rozdíl?
Mezi ASA a paracetamolem je málo, ale významných rozdílů:
- Paracetamol je bezpečnější pro všechna indikace;
- Aspirin odstraňuje horečku rychleji a udržuje účinek déle;
- ASA se používá v boji proti kardiovaskulárním onemocněním (kvůli vlastnostem ztenčování krve);
- Paracetamol má nízkou protizánětlivou aktivitu a nevylučuje symptomy;
- Aspirin účinněji ovlivňuje produkci prostaglandinů (hojivých, protizánětlivých látek) v celém těle a paracetamol ovlivňuje pouze mozek (proto eliminuje teplo a bolest, ale nezbavuje zánětu);
- ASK je větší alergen.
Kombinovaný účinek paracetamolu a aspirinu
Užívání současně se dvěma léky je nejen nepraktické, ale také nebezpečné pro zdraví. Zvyšuje zátěž jater a ledvin, což může vést k otravě.
Obě látky jsou součástí citramonu, ale jejich koncentrace v tomto léku je menší. Proto je možné, že je v takovém případě možné.
Mohu užít aspirin po paracetamolu?
Tato technika je možná, pokud dospělý neklesne po dlouhou dobu. Abyste předešli předávkování, je lepší počkat na čas po podání prvního léku.
Indikace a kontraindikace pro jmenování
Aspirin nebo kyselina acetylsalicylová se nejčastěji používá jako účinný antipyretikum u dospělých. Zvláště často v kombinaci s analginem. Avšak aspirin se aktivně používá v kardiologii jako protidoštičkové činidlo, které brání tvorbě krevních sraženin v cévách a jiných anatomických strukturách. V tomto ohledu je Aspirin indikován u pacientů s IHD, endokarditidy, po cévní protéze a revmatismu. Paracetamol je jedním z nejbezpečnějších prostředků ke snížení zvýšené tělesné teploty, takže se v medicíně nacházel široce.
Kontraindikace k jmenování Aspirinu a Paracetamolu jsou téměř stejné. Tyto léky nejsou předepsány pacientům s ulcerativními lézemi gastrointestinálního traktu, s krvácením do gastrointestinálního traktu, s přecitlivělostí na léčivo. Zvláště je důležité říci o kontraindikaci Aspirinu v dětství kvůli riziku vzniku Rayova syndromu spojeného s vývojem poškození mozku a jater.
Indikace a kontraindikace pro současné použití
Aspirin je lék na snížení teploty. Často se používá v kardiologii, včetně předepsané pro revmatismus.
Paracetamol je neškodný lék na odstranění horečky, bolesti.
Kontraindikace k aspirinu jsou:
- žaludeční poruchy;
- bronchiální astma;
- těhotenství;
- období krmení;
- alergie;
- ve věku do 4 let.
Paracetamol je kontraindikován při renální nebo jaterní insuficienci.
Jak užívat Paracetamol a Aspirin
Jakýkoli lék může ublížit tělu. Z bezpečnostních důvodů nemusíte se léčit sama, ale musíte kontaktovat odborníka, který si vybere vhodné možnosti léčby.
Předávkování často vede k poruše těla, což se projevuje příznaky mírné otravy ve formě nevolnosti nebo zvracení.
S chladem
Pro léčení nachlazení je nejlepší možností Aspirin. Díky svým aktivním komponentům se zlepšuje tělesná termoregulace. Lék se spotřebuje po jídle a jeho denní dávka je 3 g. Interval mezi dávkami je 4 hodiny.
Paracetamol lze užívat až 4 g denně. Interval mezi dávkami by měl být nejméně 5 hodin.
Bolesti hlavy
Dávkování závisí na stupni bolesti. Denní dávka nesmí překročit 3 g.
Paracetamolové tablety do 500 mg se užívají 3-4 krát denně. Používá se po jídle.
Ospalost je vedlejší účinek léků.
Aspirin pro děti při teplotě
Aspirin by neměl být podáván dětem mladším 15 let nebo 16 let, a to ani při teplotách nebo při jiných příznacích. Kyselina acetylsalicylová u dětí způsobuje vedlejší účinky - Rayův syndrom. Jedná se o závažné poškození mozku a jater. Zřídka se vyskytuje, ale každá druhá oběť z ní umře. Riziko Rayova syndromu je zvláště skvělé, pokud se dítě snaží být léčeno aspirinem pro virovou infekci. Ale v 90-99% případů jsou to viry, které způsobují nachlazení.
Paracetamol je droga volby pro děti, nikoliv aspirin. Udržujte ho ve své lékárničce přesně jako febrifuge. Zlaté pravidlo: pokud paracetamol nezhoršuje teplotu, okamžitě zastavte léčbu a poraďte se s lékařem. Nepodávejte aspirin, analgin, ibuprofen nebo jiné léky bez lékařského předpisu bez souhlasu lékaře. U dospělých nebyly dosud popsány případy Rayova syndromu. Ale i pro ně je paracetamol bezpečnější lék na léčbu než aspirin.
Těhotenství a kojení
Během nošení dítěte a kojení není možné používat kyselinu acetylsalicylovou společně s metametolem a paracetamolem.
Během těhotenství nemůžete používat Aspirin s analginem a paracetamolem.
Pokročilý věk
Ve stáří můžete kombinovat léky na jednorázové snížení teploty v případě, že nedojde k chronickému onemocnění srdce. V noci pro ½ tabletu.
Ve stáří mohou být k redukci teploty použity jednou, Analgin, Paracetamol a Aspirin.
Nežádoucí účinky
Nežádoucí účinky mohou být:
- nevolnost;
- ospalost;
- anémie;
- alergická reakce.
Aspirinové vedlejší účinky
Je možné, že léčba aspirinem způsobí pálení žáhy, bolest břicha nebo nevolnost. Všechny ostatní vedlejší účinky, které jsou uvedeny níže, jsou vzácné, pokud pacient nemá kontraindikace vůči kyselině acetylsalicylové. Tablety přípravku Aspirin Cardio a některé další léky jsou potaženy speciálním povlakem, který prochází žaludkem a rozpouští se pouze ve střevech. To se domnívá, že snižuje výskyt gastrointestinálních vedlejších účinků. Bohužel výzkum nepotvrzuje optimistické výroky výrobců léků.
Populární lék Cardiomagnyl obsahuje aspirin v každé tabletě a také hydroxid hořečnatý, který snižuje dráždivý účinek na žaludeční sliznici. Neexistují však žádné nezávislé studie, které by potvrdily zvláštní účinnost a bezpečnost přípravku Cardiomagnyl. U mnoha pacientů poškozuje aspirin žaludeční sliznici. To lze pozorovat při gastroskopii, i když se pacient stěžuje na pánevní závratě nebo bolest břicha. Pravděpodobně módní drahé pilulky způsobují nežádoucí účinky ne méně než běžné přípravky kyseliny acetylsalicylové, pokud jsou užívány v rovných dávkách.
Kontraindikace užívání analginu s paracetamolem a aspirinem
Kombinace léků nelze použít v následujících případech:
- individuální nesnášenlivost komponentů;
- narušení jater;
- selhání ledvin;
- onemocnění trávicího traktu, pankreatitida, cholecystitida;
- bronchiální a aspirinový astma;
- těžké srdeční selhání;
- onemocnění krve - anémie, leukopenie.
V případě porušení jater nelze použít kombinaci Analgin, Paracetamol a Aspirin.
Před použitím popsaných léků je nutné poradit se specialistou, protože samoléčba může být škodlivá pro zdraví.
Kombinace analginu a aspirinu s jinými léky
Není možné kombinovat metamezol a aspirin s jinými antipyretickými látkami, je také zakázáno pít vitamín C s nimi.
Nežádoucí účinky přípravku Analgin s paracetamolem a aspirinem
Kombinované užívání paracetamolu, kyseliny acetylsalicylové a sodné soli metamizolu může způsobit řadu nežádoucích účinků:
- alergické reakce, projevující se svěděním, kopřivkou, zánětem kůže;
- záchvat bronchitidy, plicního edému, otoky tkání dýchacích cest;
- výskyt vnitřního krvácení, výskyt hematomů;
- pokles teploty a únavy.
Aspirin použití: Otázky a odpovědi
Jsou aspirin a kyselina acetylsalicylová stejná?
Jsou aspirin a analgin stejné?
Ne, aspirin a analgin jsou zcela odlišné léky. Analgin pomáhá lépe než bolest a horečka než aspirin, ale také způsobuje vážnější nežádoucí účinky. Aspirin není příliš bezpečný. Jeho vedlejší účinky jsou podrobně popsány výše. Ale analgin je ještě horší. Jsou možné závažné alergické reakce, pokles hladiny krevních destiček v krvi, toxické poškození ledvin a bronchospazmus. Proto je v západních zemích použití dipyronu přísně omezeno nebo zakázáno.
Jak dlouho můžete užívat aspirin?
Pro prevenci infarktu myokardu, ischemické cévní mozkové příhody, stejně jako po srdeční chirurgii je aspirin předepisován na to, aby byl každý den užíván v malých dávkách. Musí být zrušena nebo nahrazena jiným léčivem, pouze pokud má pacient závažné nežádoucí účinky. Z horečky, bolesti hlavy, PMS u žen a bolesti jiného původu se kyselina acetylsalicylová užívá ve vyšších dávkách než u prevence, ale ne déle než několik dní po sobě.
Pokud se tělesná teplota pacienta v průběhu 3 dnů normalizuje nebo bolest neztrácí do týdne, musíte přestat se léčit sama a konzultovat s lékařem. Někteří lidé příliš často užívají aspirin a jiné léky, které nejsou dostupné na bolení hlavy. Zbavte bolesti pilulky nejdéle 10 dní v měsíci a lépe - ne více než 2 dny každý týden. Pokud zneužíváte léky proti bolesti, zesílí bolesti hlavy a neodstraní je.
Měl bych užívat aspirin a analgin na teplotu?
Aspirin a analgin z teploty by se neměly užívat společně ani odděleně. Doma, paracetamol je nejlepší pro dospělé a děti, aby se jako lék na teplotu. Pokud tato droga nezhoršuje teplotu - okamžitě se poraďte s lékařem a nepokoušejte se zvýšit jeho účinek pomocí aspirinu, analginu nebo některých dalších tablet. Jaké vedlejší účinky mohou způsobit kyselinu acetylsalicylovou a analgin - diskutované výše. To je špatný nápad používat jeden z těchto léků jako samoléčba pro teplotu, a to i pro dospělé, a ještě více pro děti.
Měl bych užívat kyselinu acetylsalicylovou pro profylaxi po 50 letech?
Kyselina acetylsalicylová pro prevenci vzít mnoho lidí ve středním a starším věku. Ale zpravidla je lepší nečinit to. Další informace naleznete v článku "Aspirin pro prevenci trombózy", stejně jako "Prevence infarktu a mrtvice". Dělejte to, co je v nich napsáno. Neexistují zázračné pilulky, které by mohly nahradit zdravý životní styl v prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Doporučuje se přemýšlet o tom včas - ve věku 30-35 let před vznikem ischemické choroby srdeční.
Mohu užít aspirin pro pacienta s gastritidou k prevenci kardiovaskulárních onemocnění?
Aspirin může zvýšit žaludeční problémy, ale snižuje riziko dalšího srdečního záchvatu. Jak udělat správnou volbu? Přečtěte si článek "Aspirin pro prevenci trombózy, infarktu a mrtvice." Pokud máte nízké riziko kardiovaskulárního rizika, pak bude kyselina acetylsalicylová více škodit než dobru. A pokud je riziko vysoké, rozhodněte se u lékaře. Aspirin je často předepisován spolu s léky, které snižují tvorbu kyseliny chlorovodíkové. To porušuje absorpci živin a vitaminů z potravin a také zvyšuje riziko rakoviny žaludku. Pokuste se zotavit se z gastritidy, abyste se vyhnuli lékům "ze žaludku". K tomu musíte vyvinout zvyk opatrně žvýkat každý kus jídla. Zastavte jídlo ve spěchu. Dejte mu více pozornosti než vaše kariéra, finance a další otázky. Musíte také zanechat spotřebu rafinovaných sacharidů. A zkontrolujte Helicobacter Pylori.
Pokud aspirin není vhodný z důvodu problémů s gastrointestinálním traktem, jak lze ho vyměnit za prevenci kardiovaskulárních onemocnění?
Často je aspirin nahrazen léky, jejichž účinnou složkou je klopidogrel - Plavix, Zilt, Lopirel, Plagril a další. To lze provést pouze se souhlasem lékaře, ale nikoliv z jeho vlastní iniciativy. Clopidogrel je závažnější lék než aspirin. To je absolutně nevhodné pro sebe-léčbu.
Jak a pro co si vzít aspirin pro infarkt?
Pacient, s nímž on nebo ostatní podezřívají infarkt, by měl okamžitě žvýkat a polykat aspirin v dávce 160-325 mg. Toto by mělo být provedeno před příjezdem sanitky. Předpokládá se, že naléhavé použití kyseliny acetylsalicylové s infarktem dvakrát zvyšuje pacientovu šanci na šťastný výsledek. Přečtěte si článek "Infarkt myokardu: první pomoc". Tam najdete také odkaz na materiál o diagnóze infarktu. Pochopte, jak rozlišovat srdeční záchvat od záchvatu angíny. Zavolejte sanitku, nebuďte hloupí.
Vyšetřuje to rakovina?
Stovky článků byly publikovány, že aspirin pomáhá při prevenci infarktu myokardu a ischemické mrtvice. V roce 2000 někteří z nich uvedli, že kyselina acetylsalicylová, užívaná denně v nízkých dávkách, také snižuje riziko některých typů rakoviny. Toto téma však nebylo dále rozvíjeno. Nepoužívejte aspirin jako léčbu rakoviny.
Je možné pít aspirin ne vodou, ale mlékem?
Mnoho pacientů se domnívá, že pití aspirinu je lepší než s vodou, ale s mlékem. Ale je to pravda? Nebyl proveden žádný lékařský výzkum, který by poskytl přesnou odpověď na tuto otázku. Není známo, kolik mléka chrání žaludeční sliznici před podrážděním aspirinem, ať blokuje absorpci účinné látky. Je nepravděpodobné, že by použití mléka pomohlo chránit před vedlejšími účinky aspirinu spojeného s gastrointestinálním traktem.
Má aspirin pro prevenci srdečního záchvatu a cévní mozkové příhody u pacientů s hypertenzí?
Pacienti s hypertenzí by zpravidla neměli užívat aspirin, aby zabránili infarktu a mrtvici.
Pokud se objeví projevy aterosklerózy - ischemická choroba srdeční, přerušovaná klaudikace, poškození karotidové arterie - rozhodněte se společně s lékařem. Mějte na paměti, že u pacientů s hypertenzí, kteří nemohou kontrolovat svůj krevní tlak, předepisování aspirinu zvyšuje riziko hemoragické mrtvice. Také kyselina acetylsalicylová nepříznivě interaguje s mnoha léky pro hypertenzi. Další informace získáte u svého lékaře o lécích, které užíváte.
Stanovisko lékařů
Lékaři věří, že s těmito léky je třeba zacházet moudře. Je lépe užívat je podle doporučení specialistů, kteří předepisují správné dávkování a léčebný režim pro pacienta.
Hodnocení pacientů
Kira, 34 let, Ozersk
Moje babička si vzala tyto léky a věřím, že dokážou jenom drogy. Proto se nebojím a často je používám s ARVI. Hlavním úkolem není se zapojit.
Sergey, 41, Verkhneuralsk
Přijměte Paracetamol, když kocovina nastane. Výborný bojovník proti bolesti. A s chladem pomáhá.
Varvara, 40 let, Aknajinsk
Vždy noste aspirin. Zvláště osvědčené šumivé roztoky pro bolest zubů nebo bolest v břiše.